Başlamadan belirtmek istiyorum, bu yöntem sisteminize zarar verebilir. Yorumlarda gördüğüm kadarıyla herkeste işe yaramıyor. Eğer sorun çıkarsa beni suçlu tutmayın lütfen. Ben sadece bilgi paylaşıyorum.

Lenovo Z560 ile formatsız sorunsuz geçirdiğim 1 yıldan uzun sürenin ardından format atmam gerekti. Dota uğruna kapadığım güvenlik duvarı ve antivirüs nedeniyle virüs girdi sisteme ama problem yok Onekey recovery var.

Daha önce hiç kullanmamıştım ama ilk aldığımda gerekli programları yükledikten sonra bir yedek almıştım 30 gb gibi bir alanı kaplıyordu bilgsayarımda ama birgün işe yarayacağını biliyordum ve işte o gün :) .

Lenovo bilgisayarınızda bu özellik varsa şiddetle bir yedek yaratmanızı yedeğiniz yokada buradan format atmanızı şiddetle öneririm. Hem orjinalliğinizi koruyorsunuz hemde çok kolay.

Ama tabi bazı problemlerde çıkabiliyor. Bende oldu mesela. Bilgisayarın harddisk ilk geldiğinde çok kötüydü onu düzenlerken bölümlerin id’lerinin ayarı bozulmuş ve onu fixlemek gerekiyor. Aslında bu yazıyı yazma nedenim o. Kullanımı çok kolay programın nasıl olsa. Kısaca anlattıktan sonra o problemi çözmeyi anlatacağım.

Programı kullanmanın 2 yolu var:

  1. Bilgisayar açıkken Onekey recovery i çalıştırmak ve Sistem kurtarma’ya basmak. Sonrasında kendi kendini boot ediyor ve görsel bir menü geliyor. Oradanda sistem kurtarmayı seçerseniz gerekli adımlarını uygularsanız sisteminiz kurtarılacaktır. Eğer deneyimsiz bir kullanıcı iseniz default ayarları kullanarakda sorunsuz halledebilirsiniz.
  2. olarakta küçük onekey recovery tuşuna windows başlarken basmak. Bundan sonra işlemler aynı.

Bazen bu yönlemle format atmaya çalıştığınızda OneKey Recovery sistem bulunamadı hatası geliyor. Bende de bu hata gelmişti sorunu araştırdıktan sonra aşağıdaki anlattıklarımı anlatan inglizce bir siteden yararlanmıştım. Bunu yaşayan inglizce bilmeyenler için böyle bir yazı yazma gereği duydum.

Gelelim şimdi id değiştirme olayına. Genelde yukarda bahsettiğim hata harddisk bölümleriyle oynandığı zaman ortaya çıkıyor. Bende işe yarayan çözüm aşağıdaki şekilde. Bunun sizde işe yarayacağını %100 garanti edemem. Bu riske girmeden önce düşünün.

Öncelikle Başlat > Çalıştır’dan cmd.exe yi açıyoruz. Aılınca ekrana

diskpart

yazıyoruz ve diskpart modulünü aktif ediyoruz. Sonra

list disk

ile sistemdeki hdd, usb, harici vb vb ne varsa onları görüyoruz. Seçeceğimiz diskin indexine X diyorum ona göre yazıyorum. Bende herhangi bir usb vb araç takılı olmadığı için 0 benimki.

select disk 0

sonra parçaları listelemek lazım. Bunun için

list part

yazıyoruz ve parçalar listeleniyor. Genelde listenin en altında çıkıyor. Lenovo için genelde 14-15 gb arası. Türündede OEM yazar. Ama farklıda olabilir. Çünkü ayarlarınız bozuldu. Buradan bölümünüzün id sini bulacaksınız yine. Ben X diyorum o id’ye (bende 3 numaralı alan). Sonra bu parçayı seçiyoruz.

select part X

Bunuda yaptıktan sonra id değiştirme komutunu giriyoruz:

set id=12
Ve işlem tamam.
exit

ile diskpart’tan çıkın. Artık onekey recovery özelliğiniz aktif.

Ayrıca belirtmek istediğim bir nokta var, eğer oem bölümünü sistemden silerseniz tekrar geri getiremiyormuşsunuz. Bu nedenle silmeyin kesinlikle 15 gb alan la kral olunmaz. Bırakın dursun.

Umarım faydalı olmuştur yazı. İnternette yeterli kaynak yok. Donanımhaberde açıklamışlar fakat bulmak işkence… Kolay gelsin şimdiden

  • general